W dniach 15-17 czerwca 2020 r. odbył się zjazd seniorów w ramach programu „Senior dla seniora”.
Miał on miejsce w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” która znajduję się w Olsztynie.
Podczas zjazdu odbywały się ciekawe prelekcje, seniorzy mogli dowiedzieć się m.in. jak dbać o swoje bezpieczeństwo dzięki ciekawemu wykładowi Częstochowskich policjantów. Gościem był również rehabilitant, który poprowadził prezentację na temat zdrowej aktywności fizycznej dla osób zmagających się z różnego rodzaju dolegliwościami. Seniorzy mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Panią dietetyk dzięki czemu poznali mnóstwo zdrowych i smacznych przepisów.
Beneficjenci programu czas spędzali aktywnie, od leśnych spacerów nordic walking po wędrówki ruinami zamku w Olsztynie. Czas umilany był grą na gitarze i wspólnym śpiewem.
Seniorzy nie kryli zadowolenia dla każdego z nich była to odskocznia od codzienności oraz możliwość zawarcia nowych ciekawych znajomości.
10- 11 września były dniami, w trakcie których 50 seniorów z 5 grup samopomocowych na terenie Częstochowy spotkało się po raz trzeci w ramach programu „Senior dla Seniora”.
Ostatni z organizowanych zjazdów był dopełnieniem aktywności przygotowywanych dla naszych Seniorów w ramach całego projektu. W trakcie poprzednich zjazdów więcej uwagi poświęciliśmy na wzajemne poznanie uczestników programu, ich integrację oraz aktywności prozdrowotne i turystyczne. Trzeci zjazd był najłatwiejszy do organizacji, z racji tego, iż Seniorzy sami poddawali liczne propozycje wspólnie spędzanego czasu. Naszym założeniem było, aby w ofercie wszystkich trzech zjazdów znalazły się aktywności z różnych dziedzin życia. I tak, podczas naszego ostatniego wspólnego spotkania, Seniorzy wzięli udział w wystawie multimedialnej „Śladami Jezusa”, w trakcie której mogli w sposób interaktywny zwiedzić tereny Jerozolimy oraz poznać historię Grobu Pańskiego. Nie mogło również zabraknąć elementu kulturalnego – spektakl „Zaczarowany koń. Piosenki lat 50.” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – oraz gastronomicznego – wspólne wyjście do kawiarni.
Seniorów, odwiedziła także reporterka Radia FIAT, która przygotowała relację ze zjazdu oraz ich codziennej działalności, nawiązując doskonały kontakt z Seniorami i ośmielając ich do wypowiedzi, które wyemitowane zostały na antenie Radia (Link do relacji: http://fiat.fm/info/czestochowscy-seniorzy-dla-innych-seniorow/).
Zakończenie zjazdu, chociaż ostatniego w ramach tegorocznego projektu, nie wywołało smutku wśród Seniorów. Codzienne spotkania w swoich grupą będą trwały do końca grudnia bieżącego roku, a i Seniorzy nie spoczęli na laurach w działaniach swoich grup. 24 września sami zorganizowali spotkanie połączone z grillem, dając dowód na to, że wspólny czas i wysiłek włożony w organizację projektu przynosi efekty w codziennym życiu naszych beneficjentów – zapobiega ich samotności i daje motywację do podejmowania wspólnych inicjatyw.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Za nami drugi zjazd Seniorów, organizowany w ramach projektu „Senior dla Seniora” współfinansowany w ramach Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Tym razem zjazd upłynął pod znakiem aktywności sportowych oraz eksplorowania walorów lokalnych atrakcji turystycznych. Seniorzy spacerując z kijami nordic walking zdobyli górę Biakło, zwaną „małym Giewontem”. Grupa wybrała się także na całodniową wycieczkę, w trakcie której odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach oraz zwiedzili Zamek Królewski w Bobolicach.
– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy odwiedzić właśnie te miejsca. Tyle razy chcieliśmy wybrać się wspólnie do Leśniowa, a niestety problemy zdrowotne i organizacyjne zawsze nam to utrudniały – mówią Pani Maria i Pan Stanisław.
W trakcie zjazdu nie zabrakło także czasu na wspólne śpiewanie przyśpiewek ludowych oraz pieśni patriotycznych, długie rozmowy i odpoczynek na terenie ośrodka.
– Grupa ponad czterdziestu Seniorów spotkała się po raz drugi w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” i należy podkreslić pozytywną zmianę między pierwszym, a drugim zjazdem, która jest również wynikiem ich codziennej pracy podczas organizacji spotkań obiadowych przy parafiach. Seniorzy z pięciu grup samopomocowych nawiązali kontakty między sobą i poszli o krok dalej – inicjują integrację także poza programem. Zaskakującym zjawiskiem jest tempo rozwoju grup – w krótkim okresie czasu, bo od kwietnia, kiedy to grupy powoli się tworzyły, do sierpnia, Seniorzy stworzyli właściwie kluby wzajemnej pomocy. Pięknym jest, że noszą obiady osobom, które są niemobilne, że poznali historie osób starszych żyjących w sąsiedztwie i dzielą się między sobą swoimi doświadczeniami – zauważają koordynatorzy projektu „Senior dla Seniora”.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny zjazd.
I Zjazd Seniorów w ramach projektu Senior dla Seniora
W dniach 21-23 maja 2019 uczestnicy projektu Senior dla Seniora gościli na I Zjeździe Seniorów. Miejscem spotkania było Centrum Duchowości Archidiecezji Święta Puszcza w Olsztynie. Zjazd miał przede wszystkim charakter integracyjno-rekreacyjny. Beneficjenci projektu z 5 grup samopomocowych po raz pierwszy mieli okazję spotkać się w szerszym gronie, poznać się ze sobą. Celem zjazdu było dać seniorom przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz do skorzystania z oferty rekreacyjnej. Kilkoro z uczestników projektu, to seniorzy poruszający się o kulach bądź przy pomocy laski, a dla wielu z nich zjazd był pierwszą okazją w ich życiu do wyjazdu poza miejsce zamieszkania. 86-letnia Seniorka na zakończenie zjazdu z uśmiechem na twarzy powiedziała: „To był pierwszy i pewnie ostatni mój wyjazd z Częstochowy. Nigdy nie widziałam tyle uśmiechu od otaczających mnie ludzi.”
W ramach I Zjazdu seniorzy uczestniczyli w spotkaniu z koordynatorem projektu – Pauliną Gradek, która opowiedziała uczestnikom o tym, jak zrodził się zamysł na realizację projektu, o jego celach, zadaniach, jakie każda z grup ma do zrealizowania oraz przeprowadziła zajęcia, w trakcie których seniorzy tworzyli pomysły na codzienne spotkania grup oraz odwiedziny osamotnionych.
Ponadto w ramach zjazdu odbywały się wspólne spacery po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, seniorzy uczestniczyli w całodziennym pikniku, w trakcie którego śpiewom i rozmowom nie było końca. Zorganizowany został również seans filmu „Dwie Korony” oraz warsztaty żywieniowe, które poprowadziła dietetyk Karolina Szostkiewicz.