Cudze chwalicie, swego nie znacie – Seniorzy z młodzieńczym wigorem odkrywają Jurę Krakowsko-Częstochowską w ramach II Zjazdu Seniorów

Za nami drugi zjazd Seniorów, organizowany w ramach projektu „Senior dla Seniora” współfinansowany w ramach Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Tym razem zjazd upłynął pod znakiem aktywności sportowych oraz eksplorowania walorów lokalnych atrakcji turystycznych. Seniorzy spacerując z kijami nordic walking zdobyli górę Biakło, zwaną „małym Giewontem”. Grupa wybrała się także na całodniową wycieczkę, w trakcie której odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach oraz zwiedzili Zamek Królewski w Bobolicach.

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy odwiedzić właśnie te miejsca. Tyle razy chcieliśmy wybrać się wspólnie do Leśniowa, a niestety problemy zdrowotne i organizacyjne zawsze nam to utrudniały – mówią Pani Maria i Pan Stanisław.

W trakcie zjazdu nie zabrakło także czasu na wspólne śpiewanie przyśpiewek ludowych oraz pieśni patriotycznych, długie rozmowy i odpoczynek na terenie ośrodka.

– Grupa ponad czterdziestu Seniorów spotkała się po raz drugi w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” i należy podkreślić pozytywną zmianę między pierwszym, a drugim zjazdem, która jest również wynikiem ich codziennej pracy podczas organizacji spotkań obiadowych przy parafiach. Seniorzy z pięciu grup samopomocowych nawiązali kontakty między sobą i poszli o krok dalej – inicjują integrację także poza programem. Zaskakującym zjawiskiem jest tempo rozwoju grup – w krótkim okresie czasu, bo od kwietnia, kiedy to grupy powoli się tworzyły, do sierpnia, Seniorzy stworzyli właściwie kluby wzajemnej pomocy. Pięknym jest, że noszą obiady osobom, które są niemobilne, że poznali historie osób starszych żyjących w sąsiedztwie i dzielą się między sobą swoimi doświadczeniami – zauważają koordynatorzy projektu „Senior dla Seniora”.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny zjazd.