I Zjazd Seniorów w ramach projektu Senior dla Seniora już za nami!

W dniach 21-23 maja 2019 uczestnicy projektu Senior dla Seniora gościli na I Zjeździe Seniorów. Miejscem spotkania było Centrum Duchowości Archidiecezji Święta Puszcza w Olsztynie. Zjazd miał przede wszystkim charakter integracyjno-rekreacyjny. Beneficjenci projektu z 5 grup samopomocowych po raz pierwszy mieli okazję spotkać się w szerszym gronie, poznać się ze sobą. Celem zjazdu było dać seniorom przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz do skorzystania z oferty rekreacyjnej. Kilkoro z uczestników projektu, to seniorzy poruszający się o kulach bądź przy pomocy laski, a dla wielu z nich zjazd był pierwszą okazją w ich życiu do wyjazdu poza miejsce zamieszkania. 86-letnia Seniorka na zakończenie zjazdu z uśmiechem na twarzy powiedziała: „To był pierwszy i pewnie ostatni mój wyjazd z Częstochowy. Nigdy nie widziałam tyle uśmiechu od otaczających mnie ludzi.”
W ramach I Zjazdu seniorzy uczestniczyli w spotkaniu z koordynatorem projektu – Pauliną Gradek, która opowiedziała uczestnikom o tym, jak zrodził się zamysł na realizację projektu, o jego celach, zadaniach, jakie każda z grup ma do zrealizowania oraz przeprowadziła zajęcia, w trakcie których seniorzy tworzyli pomysły na codzienne spotkania grup oraz odwiedziny osamotnionych.

Ponadto w ramach zjazdu odbywały się wspólne spacery po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, seniorzy uczestniczyli w całodziennym pikniku, w trakcie którego śpiewom i rozmowom nie było końca. Zorganizowany został również seans filmu „Dwie Korony” oraz warsztaty żywieniowe, które poprowadziła dietetyk Karolina Szostkiewicz.